Alytaus apskrities XVII – oji jaunųjų matematikų komandinė olimpiada

• SAM_8574
  • SAM_8577
  • SAM_8589
Kiekvienais metais Alytaus apskrityje yra organizuojama jaunųjų matematikų olimpiada ir mokinių kūrybinių darbų konkursas. Šiais metais jaunųjų matematikų olimpiada ir konkursas vyko Butrimonių gimnazijoje. Lapkričio 30 dieną mokinius ir mokytojus labai svetingai pasitiko Butrimonių gimnazijos mokyklos bendruomenė. Tai buvo XVII – oji Kazio Klimavčiaus taurei laimėti olimpiada ir kūrybinių darbų konkursas. Mokyklos šeimininkai, svečiai iš Alytaus apskrities savivaldybės, iš Vilniaus (VU bei LEU) nuoširdžiai pasveikino olimpiados ir konkurso dalyvius, mokytojus, pristatė kiekvienos mokyklos komandą, palinkėjo gerų rezultatų. Kūrybiškai ir išradingai su įvairiomis matematinėmis interpretacijomis buvo paruoštas mokyklos šeimininkų, Butrimonių gimnazijos mokinių, sveikinimo koncertas. Veisiejų gimnazijai atstovavo dvi aštuntos klasės mokinės Dalia Bakšaitė ir Justina Bogužaitė. Taip pat dvi matematikos mokytojos Dana Baranauskienė (olimpiados vertinimo komisijos narė) ir Irena Rinkevičienė (kūrybinių darbų konkurso vertinimo komisijos narė). Olimpiadoje dalyvavo aštuonios mokinių komandos. Konkursui „Matematika ir gyvenimas“ buvo pateikta vienuolika kūrybinių darbų iš įvairių apskrities mokyklų. Konkurse „Matematika ir gyvenimas“ varžėsi 4 mokiniai iš 9 – 12 klasių ir 7 mokiniai iš 5 – 8 klasių. Įdomu tai, kad buvo net šeši aštuntokų darbai . Visi darbai buvo patrauklūs ir įdomūs, kūrybiški, matematika siejama su praktinėmis užduotimis – su gyvenimu. Įdomus darbas “Bitės ir matematika” buvo vyresniųjų grupėje - Kotrynos Grušauskaitės ir Roberto Jurkevičiaus iš Alytaus Dainavos pagrindinės mokyklos (I - oji vieta). Net 4 Lazdijų M.Gustaičio gimnazijos mokiniai (A.Grėbliūnaitė, G.Liaukevičiūtė, E.Talandzevičiūtė ir R. Šklėrius) ruošė darbą “Matematiniai žaidimai”. Jie pateikė daug įvairių matematinių žaidimų pavyzdžių: “Greitas kėlimas kvadratu”, “Misija - pinigai”, “Vardo kaina” “Bum (skaičiaus kartotiniams nustatyti)” ir kt., kuriuos galima taikyti ir matematikos pamokų metu. Lazdijiečių kūrybinis darbas buvo įvertintas II –ąja vieta. Alytaus r. Miroslovo vidurinės mokyklos mokiniai G. Beganskaitė ir M.Kirkliauskas pristatė kūrybinį darbą “Svajonių kiemas”. Darbas taip pat sudomino komisijos narius. Buvo pateikta idėjų, kaip įrengti mokyklos svajonių kiemą – nupieštas paveikslas, pateikti skaičiavimai, kiek pinigų prireiktų šio projekto įgyvendinimui. Šis darbas – vienas iš praktiškiausių – buvo įvertintas III - ąja vieta. Butrimonių gimnazijos 8 klasės mokinių L.Šimanskytės ir E. Petrosian “Zodiako ženklai ir mokymosi pasiekimai” buvo įvertinti I - ąja vieta. Mokinės atliko toje pačioje mokykloje tyrimą ir zodiako ženklus susiejo su mokinių pasiekimais. Druskininkų sav. Viečiūnų pagrindinės mokyklos 8 klasės mokinė M.Janeikaitė paruošė darbą “Matematika daugiašaliuose projektuose”. Darbe pateikė daug kūrybinių užduočių, papasakojo apie Comenius projekto vykdymą. Darbas įvertintas III - ąja vieta. Veisiejų gimnazijos 8 b klasės mokinės Dalia Bakšaitė ir Justina Bogužaitė (ruošiamos matematikos mokytojos metodininkės Danos Baranauskienės) kūrybinių darbų konkursui paruošė labai įdomų darbą “Simetrijos įvairovė”. Šis darbas buvo susietas net su aštuoniomis sritimis: simetrija ir matematika, simetrija aplink mus, simetrija buityje, simetrija gamtoje, simetrija dailėje, matematika ir skaičiai, matematika ir abėcėlė, simetrija koordinačių plokštumoje. Kūrybinis darbas „Simetrijos įvairovė“ labai išsamiai atspindėjo pasirinktą temą ir įvairias sritis, labai estetiškai apipavidalintas. Darbas pristatytas Powerpoint programa, į pagalbą pasitelkiant animaciją. Baigdamos pranešimą Dalia ir Justina pacitavo Hermann Weyl žodžius: „Simetrija, kad ir kaip plačiai ar siaurai ją suprastume – tai įrankis, kuriuo žmonės per amžius mėgino suvokti ir kurti tvarką, grožį ir tobulybę“. Mokinės sugebėjo šį darbą gerai pristatyti (buvo rekomenduojama pristatymui ne daugiau kaip 8 minutės), teisingai atsakė į komisijos narių pateiktus klausimus. Komisijos vertintojams šis darbas patiko ir buvo įvertintas II- ąja vieta. Svečiai iš Vilniaus skaitė pranešimus, papasakojo apie būsimo matematikos valstybinio brandos egzamino naujoves (2016 m.). Doc. dr. E. Mazėtis skaitė paskaitą „Nestandartiniai mokyklinės geometrijos uždaviniai“, doc. dr. J. Šinkūnas - „Tradicinių nelygybių netradicinis įrodymas“, prof. dr. E. Stankus - „Apie matematikos brandos egzamino projektą“. Kol vyko olimpiados darbų taisymas, mokiniams ir mokytojams buvo organizuota ekskursija į Butrimonių gimnazijos kraštotyros muziejų ir Raižių totorių mečetę. Mečetės administratorius sudomino dalyvius įdomiu ir įtaigiu pasakojimu, akcentuodamas, kad kiekvienas žmogus turėtų žinoti savo praeitį, savo šaknis. Olimpiados ir kūrybinių darbų konkurso dalyviai su nekantrumu laukė laimėtojų apdovanojimo momento. Buvo apdovanoti olimpiados nugalėtojai ir įteiktos K. Klimavičiaus vardo taurės trims olimpiados dalyvių komandoms, šešios taurės - kūrybinių darbų konkurso nugalėtojams (trys 5 – 8 klasių mokiniams ir trys 9 – 12 klasių mokiniams). Pralaimėjusių nebuvo. Visi mokiniai buvo apdovanoti švietimo skyriaus padėkos raštais. Veisiejų gimnazijos moksleivės Dalia ir Justina džiaugėsi II laipsnio mokytojo K.Klimavičiaus vardo taure ir II laipsnio Alytaus apskrities savivaldybės diplomu. Grįžome su gera nuotaika ir puikiais įspūdžiais. Mokinės dar kartą įsitikino, kokia svarbi yra matematika. Perfrazuojant HermannWeyl žodžius galima pasakyti, kad matematika per amžius kuria tvarką, grožį ir tobulybę.