Netradicinė integruota ekonomikos ir pilietinio ugdymo pamoka „Atminties kelias“

Istorijos mokytoja metodininkė Nijolė  Goberytė

• IMG_8831
  • IMG_8835
  • IMG_8838

Rugsėjo 23-ioji – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena – susijusi su 1943 m. rugsėjo 23-iąja. Tą dieną buvo likviduotas Vilniaus getas, dalis šio geto kalinių buvo nužudyti Paneriuose, kiti pateko į koncentracijos stovyklas, įkurtas nacių okupuotose teritorijose. Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena Lietuvoje minima nuo 1994-ųjų metų. Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti šios dienos paminėjimus inicijuoja jau daugiau nei dešimt metų.

Kaip ir kasmet prie šios iniciatyvos prisij

ungė Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos moksleiviai. II ag ir II bg klasių mokiniams vyko netradicinė integruota pilietiškumo ir ekonomikos pamoka „Atminties kelias“ . Rugsėjo  23 d. mokiniai kartu su mokytojomis G.Čiurlioniene ir N.Goberyte aplankė senąsias Veisiejų žydų kapines. Mokytoja G.Čiurlioninė papasakojo apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę, jų papročius, kultūrą, verslus, indėlį į Lietuvos ekonominį gyvenimą. Mokytoja N.Goberytė paaiškino apie tragišką žydų tautos likimą nacių okupuotoje Europoje ir Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metu. Deja,  daugelis Veisiejuose gyvenusių žydų karo metais negalėjo būti palaidoti jų kapinės. Dauguma jų buvo nužudyti Kaktiškėje.  Mokiniai prisiminė anksčiau stebėtą dokumentinį filmą „Gyvybės ir kančių duobė“, kuriame atkurta Veisiejuose gyvenusios žydų Kuklianskių šeimos istorija Antrojo pasaulinio karo metais. Nuo kapinių kalnelio puikiai atsiveria Veisiejų panorama kitoje Ančios ežero pusėje. Dabar čia gyvenusius mūsų kaimynus žydus mena kai kurie išlikę pastatai ir senieji paminklai kapinėse su hebrajiškais užrašais jidiš kalba. Prisimindami tragišką žydų likimą mokiniai iš atsineštų lauko akmenėlių išdėliojo vieną iš žydų simbolių – menorą. Aukų atminimas buvo pagerbtas tylos minute.

Pamokos dalyviai suprato, jog Holokaustas – masinis žydų žudymas – nėra vien masinė žydų žudynių vieta. Holokaustas, kaip tragedija, yra Lietuvoje gyvenusių žydų – Lietuvos piliečių – netektis: piliečių, gyvenusių Lietuvoje, kūrusių visų mūsų valstybę, puoselėjusių savitas tradicijas ir kultūrą.