Kalniškės mūšio 71-osios metinės

Istorijos mokytoja Nijolė Goberytė

kalniske2016

Gegužės 14 d.  Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos moksleiviai vyko į Kalniškės mūšio minėjimą. Tai puiki istorijos ir pilietiškumo pamoka jau tapusi gražia tradicija.  Šiais metais  minėjime dalyvavo savo krašto istorijai neabejingi I – III gimnazijos  kl. mokiniai (mokytoja N.Goberytė) bei jaunieji šauliai (vadovė D. Baranauskienė). Kai kurie jaunieji šauliai minėjimą pradėjo šaulių stovykloje,  III bg kl. mokinė Odeta Straškevičiūtė dalyvavo bėgime.

Prieš 71 metus, 1945 m. gegužės 16 d., Kalniškės miške (Lazdijų r.) įvykęs vienas garsiausių Lietuvos partizanų mūšių su sovietų kariuomene – Lietuvos laisvės kovotojų drąsos ir pasiaukojimo simbolis. Kalniškės miške apie 100–120 partizanų, vadovaujami Jono Neifaltos-Lakūno, kovėsi apsupti kelis kartus gausesnių NKVD kariuomenės 220-ojo pasienio pulko pajėgų ir išsiveržė iš apsupties. NKVD pajėgų nuostoliai – keli šimtai nukautųjų ir sužeistųjų. Žuvo daugiau kaip 40 (pasak. operatyvinių dokumentų – 62) partizanų. Kalniškės mūšis kėlė visos Lietuvos partizanų kovos dvasią, o vėlesnėms kartoms ilgais sovietinės okupacijos metais padėjo išsaugoti lietuvišką tapatybę. Kalniškės mūšio atminimas yra svarbus ir šių dienų Lietuvos visuomenei, todėl verta jį prisiminti, paryškinti vieną kitą mažiau žinomą kautynių istorijos detalę.

WEBSITE BUILDERS?