Lapkričio 14 – oji – Pasaulinė diabeto diena

mokytoja D. Kubilienė

Kiekvienais metais lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena. Tai – Frederiko Bantingo, kuris kartu su Charlesu Bestu atrado insuliną, gimimo diena. Minėti Diabeto dieną pasiūlė Tarptautinė diabeto federacija ir Pasaulio sveikatos organizacija 1991 metais, siekdamos atkreipti dėmesį į pasaulinę ligos epidemiją. Ji vienija milijonus žmonių iš daugiau kaip 160 šalių tam, kad būtų skleidžiamos žinios apie diabetą ir jo sukeltas pasekmes. Ši diena minima ir Lietuvoje. Diabeto dienos simbolis yra mėlynas diabeto ratas, žymintis vienybę. Įvairiose kultūrose ratas simbolizuoja gyvybę ir sveikatą. Mėlyna spalva atspindi dangų, po kuriuo gyvena visos pasaulio tautos, ir yra Jungtinių Tautų vėliavos spalva. Mėlynas ratas reiškia, kad pasaulinė Diabeto bendruomenė privalo vienytis, kad įveiktų epidemiją.

Diabeto dienai paminėti šiemet mūsų gimnazijoje vyko netradicinė pamoka septintokams ,,Kaip išmokti gyventi, sergant cukriniu diabetu‘‘. Pamoką vedė dr. Rasa Rutkauskienė su sūnumi Tautvydu. Pamokoje mokiniai susipažino su cukrinio diabeto formomis, ligos požymiais, gydymo ypatumais. Sergančiajam cukriniu diabetu daug dėmesio reikia skirti mitybai, maisto produktams, fiziniam aktyvumui, reguliariai naudoti medikamentus. Cukrinis diabetas – lėtinė liga, todėl žmogus turi mokytis gyventi sirgdamas, išmokti valdyti ligos eigą. Tautvydas pasidalijo savo patirtimi kaip jam sekasi ,,draugauti‘‘ su šia liga. Jo gyvenimo dalimi tapo svarstyklės, nes reikia nuolat sverti maistą, naudoti tinkamus maisto produktus, vengti saldumynų, nepamiršti laiku susileisti insuliną.

Tautvydas dėvi apyrankę, kuri saugo nuo klaidingos sveikatos būklės įvertinimo. Joje išgraviruota vardas, pavardė, mamos telefono numeris. Ant apyrankės esančios raidės ,, dia‘‘ reiškia ,, cukrinis diabetas‘‘. Tautvydas labai pareigingas, drąsus, atsakingas, jam gerai sekasi mokslai, turi daug draugų. Septintokus jis pavaišino skaniais gliukozės ,, saldainiais‘‘, leido apžiūrėti apyrankę.

Nuoširdus ačiū Tautvydui ir jo mamai už atvirumą, puikią  pamoką, linkime stiprybės ir sveikatos.

Mes visi esame šalia ir pasirengę ištiesti pagalbos ranką, jeigu jos prireiks.